Numune Alımından Önce:

Tanı değeri yüksek, güvenilir, doğru ve zamanında ulaşılabilen test sonuçlarının üretilebilmesi; klinik örneğin doğru zamanda, uygun bölgeden, uygun şartlarda alınması ve sağlıklı koşullarda laboratuvara iletilmesi ile birebir ilişkilidir. Bu nedenle testler için örnek verilmeden önce bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

12  Saat Açlik Sonrasinda Alinacak Örnekler Ile Çalisilmasi Gereken Testler

Zorunlu durumlar dışında, tüm biyokimyasal testler için örneklerin 12 saatlik açlıktan sonra alınması önerilir. Mutlak 12 saatlik açlık sonrası yapılması gerekli testler: Alkali fosfataz, Alkali fosfataz izoenzimleri, Beta – Crosslaps ( Beta – CTx), Büyüme hormonu ( GH ), C-peptid, Çinko, Demir, Folik asit, Fosfor, Gastrin, Glukoz, Homosistein, İnsülin, Üre Nefes Testi, Kalsitonin,Kolesterol ( total , LDL , HDL , VLDL ), Kortizol, Lipoprotein (a), Osteokalsin, Parathormon ( PTH ), Potasyum, Safra asitleri, Serbest yağ asitleri ( FFA ), Trigliseridler, Vitamin B 12, Vitamin D ( 25-hidroksi vitamin D ), Vitamin D3 ( 1,25-dihidroksi vitamin D3), Vitamin E

Gün İçerisinde Salinim Ritmi Olan ve Düzeyi Degisen Hormon Testleri:Kortizol, ACTH, Prolaktin, Troid Hormonları, İnsüllin Hormonu

Özellikle salınım ritmi nedeniyle Kortizol ve ACTH testleri için örnekler mutlaka 08:00-10:00 veya 16:00-18:00 saatleri arasında alınmalıdır. Diğer testler için de referans aralık standardizasyonu ve olası lipeminin test hassasiyetini etkileyebilecek olması nedeniyle örnekler tercihen aç olarak öğleden önce alınmalıdır.

Özellikli Bazi Testler

I. TRİMESTER DOWN SENDROMU TARAMA TESTİ: 

Kan örneği alımı ile ultrason ölçümünün aynı günde yapılması gerekir. İkisi arasında süre farkı 24 saati aşmamalıdır.  Laboratuvara kan vermek için gelirken ultrason ölçüm değerlerinin getirilmesi gereklidir. 

Diski Mikroskopisi ve Parazitolojik Inceleme :Parazitolojik inceleme için dışkı örneği laboratuvarlarımıza 1 saat içinde ulaştırılmalıdır. Kıl kurdu incelemesi için selofanbant incelemesi yapılmaktadır. Bu inceleme için gerekli olan selofanbantlı lamlar laboratuvarımızdan temin edilebilir. Sabah yataktan kalkar kalkmaz, tuvalete gitmeden önce selofan bant ile makat bölgesinden örnek alınarak düzgün bir şekilde lam  üzerine yapıştırılmalıdır. Selofan bant preparatıyla birlikte taze dışkı örneği de  1  saat içinde laboratuvarlarımıza ulaştırılmalıdır. 

İlaç Düzeyi Testleri ( karbamazepin, siklosporin , digoksin , lityum , fenitoin, valproik asit, v.b. ) : Doktorunuzun başka bir tavsiyesi ya da talimatı yoksa laboratuvara gelirken o sabah ilaç dozunun alınmaması tercih edilir. 

Angiotensin Converting Enzim ( ACE ) :Doktorunuzun kontrolü ve bilgisi dahilinde ACE inhibitörü grubundan olan antihipertansif ilaçlar (Kaptopril , Kaptoril , Lopril, v.b. ) örnek alımından önceki 12 saat içinde kullanılmamalıdır.

24 Saatlik Idrarda Yapilan Testler:Vücudumuzda bulunan birçok maddenin metaboliti idrarla atılır. Bu metabolitlerin düzeylerini doğru olarak değerlendirebilmek için öncelikle 24 saatlik idrarın doğru toplanması ve uygun koşullarda laboratuvara ulaştırılması gerekir. Bu amaçla gerekli koruyucu maddeler, idrar toplanmaya başlamadan önce toplama kabına konulmalıdır. Bu koruyucu maddeleri ve uygun toplama kaplarını laboratuvarlarımızdan temin edebilirsiniz.

24 Saatlik Idrar Örnegi Toplanmasi: Sabah ilk idrar atılarak mesanenin boşaltılması sağlanır.Daha sonra yapılan idrarların tümü hiç dışarı kaçırılmadan 24 saat süresince, idrar toplama kabı içine toplanır. Bu süre içinde toplama kabı serin bir yerde saklanır. Ertesi sabah yapılan ilk idrar da toplama kabına içine alındıktan sonra en kısa sürede laboratuvara ulaştırılır.Doktorunuzun istediği testler arasında aşağıda listelenmiş olan testler bulunuyorsa koruyucu madde içeren özel toplama kabı ve yapılacak test ile ilgili ayrıntılı bilgi (perhiz, ilaç, v.b.) almak için laboratuvarlarımızla iletişime geçiniz. (5-Hidroksiindolasetikasit(5HIAA), Bakır, Dopamin, Epinefrin, HomovanilikasitHVA, Kreatinin, Metanefrin, Norepinefrin,  Normetanefrin, Okzalat, Porfirin, Porfobilinojen, Selenyum, Serotonin, Sitrat, Üroporfirin, Ürik asit, Vanilmandelik asit ( VMA ))

Diskida Helicobacter Pylori Antijeni Testi (HPSA) ve üre nefes testi:Tedavide kullanılan antibiyotikler, bizmut içeren ilaçlar ve proton pompa inhibitörleri kullanımı test sonucunu etkiler. Bu nedenle bu ilaçlarla yapılan tedavinin bitiminden 2 hafta sonra örnek verilmesi gereklidir.

EVDE NUMUNE ALMA HİZMETİ

Laboratuvarda yaptırmanız gereken testler var. Laboratuvara gidip örnek vermeniz gerekiyor.

Evden dışarıya çıkmanıza engel olan bir sağlık sorununuz mu var? 

Kendinizi dışarıya çıkamayacak kadar yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz?

Hava koşulları mı engelliyor?

Evdeki küçük bebeğinizi bırakabileceğiniz kimse yok ve onunla birlikte dışarı çıkmak istemiyor musunuz?

Trafiğe çıkıp da gününüzü trafik stresiyle zehir etmek istemiyor musunuz?

Sabah aç karnına kan vermelisiniz, ama siz asla kahvaltı yapmadan dışarı adımınızı atamazsınız, adetiniz değildir. Kahvaltıdan önce evinizde kanınız alınsa ne güzel olurdu.

Evinizin rahatını başka hiçbir yerde bulamayacağınıza inanıyorsunuz.

Gerekçeniz ne olursa olsun, yanınızdayız. Derman Tıbbi Laboratuvar olarak evde numune alma hizmetimizle sizlere pratik bir çözüm sunuyoruz. Cumartesi de dahil olmak üzere haftanın altı günü, evinizde, deneyimli hemşirelerimiz, Laboratuvar teknisyenlerimiz tarafından, Derman Tıbbi Laboratuvar güvencesiyle kanınızın alınmasını sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, en az bir gün önceden arayarak randevu almak.

SAĞLIĞINIZ BİZİM İÇİN DEĞERLİDİR.

Evde numune alma hizmetimizden yararlanmak için, lütfen, 0332 351 87 49 nolu telefonu arayınız .

Lütfen isteklerinizi en az bir gün önceden, saat 17:00’ye kadar gönderiniz!...

Tüm Hakları Saklıdır.