Hasta Kayıt-Kabul

Hastalara ait bilgiler ve tetkikler laboratuvar otomasyon programına hasta kayıt kabul kısmından girilir. Hasta girişi kurum tarafından yapılıyorsa kurumlar kendilerine ait şifrelerini kullanarak hasta kayıt kabul sayfasından hasta bilgileri ve tetkik istemlerini yapmaktadır. Laboratuvarımız tarafından bastırlan barkodlar ilgili hastalara sistem üzerinden tanımlanmalıdır.

Numunelerin Alınması ve Laboratuvara Transferi

Hasta bilgileri ve test istekleri LBS'e kaydı yapıldıktan sonra kan örneklerinin alınacağı tüplere yapıştırılacak barkodlar çıkarılarak hastaya verilir. İdrar ve gaita testleri için hastalara barkod etiketi yapıştırılmış idrar ve gaita kabı verilir. Daha sonra hastalar numune alma bölümüne yönlendirilir. Hasta kan alma koltuğunda dinlendirilirken istenilen testler kontrol edilip barkodlar uygun tüplere yapıştırılır. Hastadan kısa anamnez alınır. Uygunsuz bir durum yoksa kan alma işlemi gerçekleştirili. Bebeklerden kan alma işlemi öncesinde bebek sedyeye yatırılır, bebeğin sakinleşmesi ve ortama uyum sağlaması beklenirken aileye kan alma işlemi hakkında bilgi verilir. Bebek kan alma işlemi 2 teknisyen tarafından yapılmalıdır. Bebeklerden idrar ve gaita örneği için örnek kapları aileye verilip nasıl örnek toplayacakları hakkında bilgi verilir ve topladıkları örnekleri ilgili laboratuvara getirmeleri söylenir. Numune alma bölümünde toplanan örnekler teknisyenler tarafından numune kabul ve ayrıştırma bölümüne transfer edilir.

Laboratuvarımızdan hizmet alan sağlık kurumları kendilerine verdiğimiz barkodları usulüne uygun olarak numunelere yapıştırırlar ve test istem formuna yada LBS’ ine kaydederler. Kargo ile gönderilen örnekler numune transport çantaları ile laboratuvarımıza ulaşmaktadır. Şehir merkezindeki kurumlardan ise numune transport kuryelerimiz tarafından alınan numuneler hızlı bir şekilde ve uygun şartlarda laboratuvarımıza ulaştırılmaktadır.

Tüm Hakları Saklıdır.